متخصصان هر چند وقت یک بار از نشانه های جدید می  گویند و از راههای انتقال و اینکه چه افرادی کمتر یا بیشتر در معرض خطر  هستند. دکتر حمید عمادی متخصص بیماریهای عفونی هم با حضور در برنامه تیتر  امشب شبکه خبر نکات مهمی مطرح کرده است. این
متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه هر فردی که نکات بهداشتی را رعایت  نکند ممکن است به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شود، گفت: «کسانی که دارای گروه  خونی (O) هستند، کمتر به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند.» او  همچنین درباره از دست دادن حس بویایی و چشایی توضیح داد:« از دست دادن حس  چشایی و بویایی، بدن درد و اسهال از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. البته  ممکن است این علائم منشأ دیگری هم داشته باشد.»
دکتر عمادی با بیان اینکه ویروس کرونا بیشتر روی اجسام می‌نشیند، گفت:« این ویروس روی برخی از اجسام سرد تا ۲۰ روز باقی می‌ماند.»
او همچنین درباره زمان پخت مواد غذایی گفت:« گوشت مرغ و دیگر مواد غذایی که  در حرارت بالا پخته می‌شود نمی‌تواند همچنان به ویروس کرونا آلوده باشد.»     

  www.sebedo.ir


گلها ناقل کرونا هستند؟

این متخصص بیماریهای عفونی با بیان اینکه پشه، مگس و سوسک نمی‌توانند ناقل  کرونا باشند، گفت:« بوییدن گل و گیاه می‌تواند در انتقال بیماری پرخطر  باشد.»

دکتر عمادی درباره زنده ماندن ویروس روی لباسها توضیح داد:« ویروس کرونا در  لباس‌های آلوده به این بیماری در دمای هوای بهاری (حدود ۱۰ تا ۲۰ درجه)  می‌تواند تا دو هفته زنده بماند. البته کرونا در هوای گرم زنده نخواهد  ماند، هر عاملی که موجب گرم شدن محیط زندگی این ویروس (کرونا) شود می‌تواند  در پاکسازی محیط کمک کند. به همین علت گفته می‌شود نان خریداری شده را  چنانچه ممکن است در راه منزل به کرونا آلوده شده باشد، دوباره گرم کنید.»

www.sebedo.ir