مثبت بمانید

هنگامی که شرایط استرس‌زایی مانند شیوع بیماری از جمله ویروس  کرونا رخ  می‌دهد، ممکن است ذهن شما هزار جا برود و برخی از افکار منفی به  شما حمله  کند. هرچه ذهن شما سرگردان‌تر باشد، آرامش خاطر برای شما سخت‌تر  خواهد بود.  به محض هجوم افکار منفی آن را متوقف کنید تا بدترین حالتها را  تصور نکنید.  افکار منفی را رها کنید و ذهن خود را روی یک نکته مثبت متمرکز  کنید هرچقدر  هم که کوچک باشد.     

هرگز نپرسید «چه می‍‌شود؟»

این بدترین سوالی است که می‌توانید از خود یا دیگران بپرسید. این سوال باعث  وحشت شدید شده و شما را مجبور می‌کند شرایطی را که اتفاق نیفتاده و ممکن  است هرگز اتفاق نیفتد، پردازش کنید. سوال «چه می‌شود؟» ترس شما را تشدید  می‌کند. به جای این سوال روی واقعیت‌ها تمرکز کنید و راه حل خروج از این  فضا را پیدا کنید. 

مراقب بدن‌تان باشید

اگر سلامتی شخصی خود را در اولویت قرار دهید برای مقابله با بحران مجهزتر  خواهید بوید. یک رژیم غذایی سالم، ورزش مرتب و خواب کافی داشته باشید. ورزش  سطح هورمون‌های استرس‌زا را پایین آورده و به بدن کمک می‌کند تا در  بالاترین سطح عملکرد خود باشد. با بهبود سلامتی، خودکنترلی، حافظه و هوش  هیجانی خود را افزایش خواهید داد و اضطراب از شما و از خانه رخت می‌بندد. این مواد غذایی بدنتان را در مقابل کرونا مقاوم میکند!


مراقب بدن خود باشید


با دوستانتان تماس بگیرید

در شرایط بحرانی آنچه می‌تواند به شما و خانواده آرامش بدهد، تماس با  دوستان و فامیل است. کسی که از لحاظ احساسی بتواند به شما دلگرمی بدهد،  حتما می‌تواند آرامش را به شما برگرداند. صحبت با دوستان به حس امنیت شما  کمک میکند و اضطرابتان را کمتر می‌کند. 

یک منطقه آرامش ایجاد کنید

پیدا کردن فضایی که بتوانید در وسط زندگی خانوادگی شلوغ در آن آرامش پیدا  کنید کمی چالش برانگیز است. اما یک اتاق یا یک صندلی را برای ایجاد آرامش  برای خود و خانواده تان ایجاد کنید. به هرکدام از اعضای خانواده بگویید  مدتی را در آن اتاق یا صندلی در سکوت بگذراند. این سکوت میتواند همراه با  خوردن یک لیوان چای داغ یا ورق زدن یک کتاب باشد. 

از نور طبیعی غافل نشوید

حالا که به خاطر ویروس کرونا در خانه هستید بهتر است هر روز ساعتی را برای  نشستن رو به آفتاب اختصاص دهید. کمبود نور در ماه‌های سرد سال می‌تواند  ایجاد افسردگی کند. از سوی دیگر ما ایرانیان به طور کلی کمبود ویتامین D داریم که منبع اصلی آن خورشید است. وقت آن است پرده را کنار بزنید و بگذارید نور خوشید وسط خانه خودنمایی کند.

از رنگهای آرام استفاده کنید

حتما رنگهای آرام تاثیر بسیار زیادی در روحیه شما خواهند داشت حالا وقت  استفاده از رومیزی قرمز و زرد نیست. بهتر است به جای این رنگ‌ها از آبی و  سبز روشن استفاده کنید که تاثیر بسزایی در ایجاد آرامش در شما دارد. 

صبح‌ها رختخوابتان را مرتب کنید و شب‌ها آشپزخانه را تمیز کنید

اگر در تلاش برای ایجاد آرامش در خانه هستید بهتر است کمی هم به نظم خانه  دقت کنید. اینکه در خانه مانده‌اید و کسی به خانه شما نمی‌آید دلیل نمی‌شود  رختخوابتان را مرتب نکنید یا سینک ظرفشویی‌تان پر از ظرف کثیف باشد.  تمیزکاری به پاکسازی ذهن شما هم کمک می‌کند پس لطفا از این موضوع غافل  نشوید. 

با یکدیگر شوخی کنید

حتما جوک ساختن و شوخی با برخی بحران‌ها مانند ویروس کرونا می‌تواند در  مقابله با احساس ترسی که ایجاد می‌کند، موثر باشد. پس به جای آنکه هر روز  با انتشار اخبار وحشتناک و فرستادن آن در فضای مجازی بین این گروه و آن  گروه، انتخاب آگاهانه‌تری داشته باشید و کمی از جوک‌های بامزه را با دیگران  تقسیم کنید. خنده باعث آزاد شدن هورمون‌هایی می‌شود که شما را آرام می‌کند  و به شما اجازه میدهد کنترل بهتری بر اوضاع داشته باشید. چطور فضای خانه را در این روزهای کرونایی شاد کنیم؟