روزه گرفتن در بارداری اما و اگر داردبرخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد مادران  می‌توانند در دوران  بارداری و شیردهی به راحتی روزه بگیرند به شرط آنکه  مواد مغذی و آب و  مایعات کافی در فاصله افطار تا سحر استفاده نمایند. اما  نمی توان به همین  سادگی به همه مادران توصیه کرد تا روزه بگیرند. در واقع  برخی شرایط وجود  دارد که می تواند رشد جنین و نوزاد شیرخوار شما را مختل  کند.


مشورت با پزشک در بارداری

اگر ویار دارید روزه نگیرید

طبق تحقیقات انجام شده مادران بارداری که در سه ماهه اول دچار ویار هستند، بهتر است روزه نگیرند. روزه داری با کاهش قند خون در مادران باعث تشدید حالت تهوع در این دوران شده و کاهش  قند خون مادر باعث کاهش قند خون جنین شده و در نتیجه تاثیر بر روی رشد و  نمو سلول های مغزی می شود که در سه ماهه اول جنینی در حال تشکیل هستند.

روزه داری در سه ماهه سوم بارداری خطرناک است

روزه داری در سه ماهه سوم بارداری نیز توصیه نمی شود. در این دوران بیشترین وزن گیری جنین اتفاق می افتد و  در واقع کاهش قند خون مادر با توجه به اینکه منبع اصلی تامین انرژی در  نوزاد می باشد می تواند سبب تولد نوزاد کم وزن همراه با کاهش قند خون و ایجاد اختلالات تنفسی به سبب زایمان زودرس شود. همچنین گرسنگی طولانی  مدت بیشتر از 8 ساعت سبب افزایش ترکیبات کتونی در بدن مادر شده که از طریق  جفت به جنین منتقل می شود و می تواند باعث آسیب به سیستم عصبی جنین شود. توصیه  می شود مادرانی که با وزن کم باردار می شوند نیز روزه نگیرند. مخصوصا  مادرانی که هنگام بارداری وزن زیر 50 کیلوگرم دارند یا شاخص توده بدنی  (BMI) آنها زیر 18 است.

روزه گرفتن در سه ماهه دوم بارداری مانعی ندارد

بهترین زمان برای روزه داری در ماه مبارک رمضان برای مادران باردار سه ماهه دوم است.  بهتر است مادر در این دوران از مصرف نوشیدنی های کافئینه مثل قهوه و چای  پررنگ اجتناب کند و در فاصله بین افطار تا سحر مقدار مناسب و کافی آب و  مایعات بنوشد و همچنین مواد غذایی مغذی مثل لبنیات، گوشت، حبوبات، خشکبار و  انواع میوه ها و سبزی های تازه را استفاده نماید.
برای روزه داری آماده باشید. قبل از شروع ماه رمضان خریدهای  خود را انجام دهید تا بیشترین استراحت را در روزه داری داشته باشید و در  هوای گرم از منزل خارج نشوید. همچنین یک لیست غذایی تهیه کنید که مطمئن  باشید تمام مواد مواد مغذی مورد نیاز را از هنگام افطار تا سحر دریافت می  کنید. آرام باشید و در طول روز استراحت کنید. بیشتر بخوانید: روزه داری در بارداری از دیدگاه طب سنتی
روزه‌داری زنان شیرده و باردار درصورت رعایت برنامه تغذیه‌ای  مناسب، در رشد کودکان اختلالی ایجاد نمی‌کند. تحقیقات نشان می دهد، دریافت  مواد غذایی مناسب در فاصله افطار تا سحر، استفاده از قندهای طبیعی مثل خرما  و توت. سبزی خوردن و انواع سالادها. استفاده از کربوهیدرات های پیچیده و  نان های سبوس دار، مصرف انواع گوشت و لبنیات و مهمتر از همه اضافه وزن  مناسب مادر به خصوص در دوران بارداری و مصرف سحری برای مادرانی که میخواهند  روزه بگیرند از اهمیت بالایی برای روزه داری سالم در بارداری برخوردار است.