چگونه خط لب بکشیم تا لب‌هایی پر، بزرگ، کوچک یا ... داشته باشیم؟

ستاره | سرویس آرایش و زیبایی - خط لب یکی از لوازم آرایشی است که استفاده‌ی صحیح از آن موجب پوشش دهی  بیشتر رژ لب، جلوگیری از پر رنگ شدن رژ، فرم‌دهی به لب‌ها و بزرگ یا کوچک  کردن آن‌ها می‌شود. برای شکل‌های مختلف لب، راهکارهای متنوعی برای استفاده  از خط لب وجود دارد. در ادامه یاد خواهیم گرفت که چگونه خط لب بکشیم تا  لب‌هایی با شکل‌های دلخواه داشته باشیم.

در این مطلب می خوانید:

 • آماده سازی لب‌ها
 • کشیدن خط لب برای داشتن لب‌هایی با فرم طبیعی
 • نحوه‌ کشیدن خط لب روی کل لب
 • کشیدن خط لب برای داشتن لب‌هایی بزرگ‌تر
 • کشیدن خط لب برای داشتن لب‌هایی کوچک‌تر

آماده سازی لب‌ها

قبل از کشیدن خط لب بهتر است مراحل زیر را اجرا کنید:

۱- لب‌های خود را لایه‌برداری کنید (اختیاری)

اگر کرم لایه‌بردار یا اسکراب لب در اختیار ندارید، می‌توانید کمی مرطوب کننده روی لب‌های خود بمالید و سپس با کمک یک مسواک، لب‌های خود را لایه‌برداری کنید.

نکات:

 • لایه‌بردار یا اسکراب را می‌توانید از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های لوازم آرایشی تهیه کنید.
 • برخی متخصصان لایه‌برداری لب را توصیه نمی‌کنند؛ چرا که موجب به وجود  آمدن ناهمواری‌هایی در پوست لب شما و در دراز مدت موجب خشک شدن و چاک خوردن  آن‌ها می‌شود.
 • مرطوب نگه داشتن همیشگی لب‌ها راهی برای سالم نگه داشتن لب‌های شماست،  اما اگر لب‌هایتان پوسته پوسته است، لایه‌برداری از آن‌ها روشی سریع برای  صاف کردن لب‌هاست.

 

لایه برداری از لب‌ها

۲- لب‌هایتان را مرطوب کنید

قبل از این که چیزی روی لب‌های خود بمالید، با بالم لب آن‌ها را مرطوب کنید. مطمئن شوید بالمی که انتخاب کرده‌اید خیلی چرب  نباشد. شما می‌خواهید لب‌ها مرطوب شوند نه این که اطراف لب چرب شود. اگر  لب‌های شما ترک خورده، پوسته پوسته و خشک باشد، کشیدن یک خط لب صاف روی  آن‌ها کاری بسیار مشکل است، مخصوصا که بخواهید خط لب را روی خود لب نیز  بکشید. بنابراین استفاده از بالم، امری ضروری به نظر می‌رسد.

 

چگونه خط لب بکشیم؛ استفاده ار بالم لب

 

۳- صبر کنید تا بالم روی لبتان خشک شود

برخی متخصصان توصیه می‌کنند پس از مالیدن مرطوب کننده روی لب، ۲۰ دقیقه صبر کنید سپس مواد دیگر را به لب بزنید. 

نکات:

 • اگر شما این همه زمان ندارید، حداقل ۲ دقیقه صبر کنید، سپس با دستمال، اضافات مرطوب کننده را پاک کنید.
 • شما می‌خواهید لب‌هایتان به خوبی مرطوب شوند و خشک هم باشند. بنابراین  بالم لب را قبل از خواب به لب‌هایتان بمالید تا روز بعد برای آرایش کاملا  آماده باشند. 

 

چگونه خط لب بکشیم؛ خشک شدن بالم لب

 

۴- به لب‌هایتان پرایمر بزنید (اختیاری)

مالیدن پرایمر لب خیلی ضروری نیست، اما برخی از آرایشگران آن را توصیه می‌کنند. پرایمر لب  می‌تواند به صاف شدن لب‌های شما کمک کند، همچنین خط لب و رژ را مدت زمان  بیشتری روی لب نگه دارد. 

 • اگر می‌خواهید از رژ لب استفاده کنید، می‌توانید به جای پرایمر روی  لبتان خط لب بکشید سپس رژ بزنید تا رژ مدت زمان طولانی‌تری روی لبتان  بماند.
 • به جای پرایمر از کانسیلر یا کرم زیرساز نیز می‌توانید استفاده کنید، به خصوص اگر می‌خواهید شکل لبتان را نیز عوض کنید. 

 

چگونه خط لب بکشیم؛ استفاده از پرایمر

 

۵- رنگ خط لبتان را انتخاب کنید

رنگ خط لبتان را با توجه به کاری که می‌خواهید با لبتان انجام دهید انتحاب کنید. اگر می‌خواهید رژ لب قرمز بزنید، از خط لب قرمز نیز استفاده کنید. اگر می‌خواهید لب‌هایتان فرم  طبیعی داشته باشند، خط لب صورتی و کم رنگی را انتخاب کنید. همچنین  می‌توانید به دنبال خط لبی باشید که همرنگ لب‌های خودتان باشد. 

 

چگونه خط لب بکشیم؛ انتخاب رنگ حط لب

۶- مداد لب خود را بتراشید

همیشه قبل از کشیدن خط لب مداد خود را تیز کنید. یک مداد تیز، خط لب صاف  و دقیقی به شما می‌دهد. نوک مدادی که کند باشد به قسمت چوبی آن نزدیک است و  ممکن است لب شما را پاره کند.

نکات:

 • تراشیدن مداد، به از بین بردن باکتری‌ها قبل از استفاده از مداد نیز کمک می‌کند. 
 • قبل از تراشیدن مداد آن را ۲۰ دقیقه در فریزر نگه دارید. این کار کمک می‌کند نوک آن در حین تراشیدن جدا نشود و راحت‌تر تراش شود. 

چگونه خط لب بکشیم؛ تراشیدن مداد لب

۷- نوک مداد لب را گرم کنید

قبل از این که خط لب را روی لبتان بکشید، نوک آن را به آرامی پشت دستتان  بکشید تا گرم شود. این کار کمک می‌کند تا خط لب هموارتر روی لبتان کشیده  شود. همچنین می‌توانید نوک آن را بین انگشت سبابه و شست خود بکشید تا گرم  شود.

چگونه خط لب بکشیم؛ گرم کردن نوک خط لب


 

بیشتر بخوانید: اصول آرایش لب و ترفندهایی برای زیباتر شدن آن


 

کشیدن خط لب برای داشتن لب‌هایی با فرم طبیعی

۱- لب‌های خود را به آرامی از هم باز کنید. این کار کمک می‌کند تا هنگام کشیدن خط لب، فرم طبیعی آن‌ها حفظ شود.

 

چگونه خط لب بکشیم؛ باز کردن لب‌ها از هم

 

۲- روی خط لب خودتان، خط بکشید. بسیاری از آرایشگران توصیه می‌کنند که خط لب را روی خط لب خودتان بکشید،  چراکه بالاتر یا پایین‌تر از آن ممکن است غیر طبیعی به نظر برسد. برای  آسان‌تر شدن این کار بهتر است از وسط لب بالا و پایین خود خط بکشید و به  سمت گوشه‌های لب ادامه دهید.

نکات:

 • یکی دیگر از روش‌های کشیدن خط لب طبیعی،  کشیدن یک X روی لب بالا، سپس کشیدن گوشه‌ها و پایین لب و بعد، جاهای دیگر  خط لب است. این کار به یکنواخت شدن خط لب کمک فراوانی می‌کند. این روش به  خصوص برای وقتی که فقط می‌خواهید با خط لب، لب خود را پر کنید و نمی‌خواهید  رژ بزنید بسیار مفید است. (آموزش کانتورینگ لب در ۶ مرحله ساده)
 • حواستان باشد که خط لب را به همه‌ی پستی و بلندی خط لب خود بکشید. این کار از بیرون زدگی رژ لب جلوگیری می‌کند.
 • اگر می‌خواهید لب‌های پرتری داشته باشید خط  لب را از گوشه‌های لبتان به سمت مرکز بزنید. این امر به گردتر و پرتر شدن  لب‌ها کمک می‌کند. 

 

چگونه خط لب بکشیم؛ خط لب طبیعی

 

۳- خط‌هایی سبک و کوتاه بکشید. خط‌های کوتاه، سبک و بدون فشار، خط لب دقیق‌تر و بهتری را به شما می‌دهد تا بخواهید یک خط کامل و پیوسته بکشید. 

 

چگونه خط لب بکشیم؛ کشیدن خط‌های سبک و کوتاه

 

۴- آرایش لب خود را کامل کنید. این که بعد از خط لب کشیدن بخواهید رژ بزنید یا نه به خودتان بستگی دارد.  نزدن رژ لب باعث می‌شود لب‌های طبیعی‌تری داشته باشید. اگر بخواهید لب‌های  طبیعی داشته باشید فقط کافیست خط لبی که کشیده‌اید را به آرامی روی لبتان  محو کنید و روی لبتان یک برق لب ملایم بزنید. اگر می‌خواهید رژ لب بزنید،  قبل از رژ لب، روی لبتان نیز خط لب بکشید.

 

چگونه خط لب بکشیم؛ تکمیل ارایش لب طبیعی


 

بیشتر بخوانید: رژ لب زدن صحیح چگونه است؟ (آموزش تصویری مرحله به مرحله)


 

نحوه‌ کشیدن خط لب روی کل لب

۱- خط لب کم‌رنگ و رنگ لبی را روی خط لبتان بکشید و سپس آن را پخش و محو کنید (اختیاری). اگر نمی‌خواهید رژ لب بزنید و فقط می‌خواهید با خط لب، لب‌هایتان را جلوه  ببخشید، خط لبی کم‌رنگ و رنگ لب را انتخاب کنید و با آن روی خط لبتان و سپس  روی لبتان بکشید. می‌توانید روی آن برای اتمام کار یک برق لب بزنید.

نکات:

 • اگر حتی نمی‌خواهید رژ لب بزنید نیز با این روش لب‌های شما در صورتتان مشخص‌تر می‌شود.
 • اگر فرم لب طبیعی می‌خواهید، کار شما در این مرحله به پایان رسیده است.

 

چگونه خط لب بکشیم؛ نحوه کشیدن خط لب روی کل لب

 

۲- با خط لب روی کل لبتان بکشید. با خط‌های کوتاه، کل لبتان را با خط لب بپوشانید. این کار به ماندگاری رژ  لب نیز کمک می‌کند. همچنین به ماندگاری رنگ لب نیز کمک می‌کند، به این معنی  که در هر جایی که رژ لب روی خط لب باشد رنگ رژ در طول روز تغییری نمی‌کند.  برخی از افراد فقط لب را با خط لب می‌پوشانند و روی آن رژ نمی‌زنند. اگر  می‌خواهید این کار را انجام دهید روی آن برق لب بزنید تا صاف و یکدست شود. 

 

چگونه خط لب بکشیم؛ کشیدن خط لب روی کل لب

 

۳- رژ لب بزنید. برای رژ زدن از مرکز لب شروع کنید و به سمت گوشه‌ها بروید. برای بهتر رژ  زدن از براش رژ استفاده کنید. اگر می‌خواهید رژتان یک لایه‌ی ضخیم روی  لبتان باشد نیز می‌توانید از براش استفاده کنید و چند لایه رژ روی لبتان  بزنید. 

 

چگونه خط لب بکشیم؛ رژ زدن

 

۴- دور لبتان را تمیز کنید. بعد از این که لبتان را رژ زدید، بهتر است خط‌های اضافی و بیرون زدگی‌ها  را تمیز کنید. می‌توانید با کمی شیر پاک‌کن یا مرطوب کننده و یک گوش‌پاک‌کن  یا کمی پنبه دور لب‌تان بکشید. اگر جایی نیاز به اصلاح خط لب و کشیدن آن  دارید، با مداد آن قسمت را بکشید و سپس با براش آن را پخش و مانند دیگر  نقاط کنید.

 

چگونه خط لب بکشیم؛ تمیز کردن لب

 

۵- دور لب‌ها کانسیلر بزنید (اختیاری). این امر، به ویژه در پوشاندن لکه‌ای به جا مانده در اطراف لب شما بسیار  مفید است. همچنین از پخش شدن رنگ رژ در اطراف لب جلوگیری می‌کند. برای این  منظور از یک براش کوچک برای پخش کردن کانسیلر در اطراف لبتان استفاده کنید.  همچنین می‌تونید روی کانسیلر کمی پودر یا پنکیک بزنید. 

 

چگونه خط لب بکشیم ؛ زدن کانسیلر دور لب

 

۶- لبتان را خشک کنید. یک  لایه رژ زدن، خشک کردن لب و دوباره یک لایه‌ی دیگر زدن، امری معمول است.  در انتها آن را نیز خشک کنید تا از رنگ دادن به دندان‌هایتان جلوگیری کنید.  برای خشک کردن لبتان، یک لایه دستمال کاغذی را بین لب‌هایتان قرار دهید و  لب‌هایتان را به آن بفشارید. از دستمال کاغذی محکم و ضخیمی استفاده کنید که  تکه تکه نشود و به لبتان نچسبد.

 

چگونه خط لب بکشیم؛ خشک کردن لب

 

۷- رژ را روی لبتان ثابت کنید (اختیاری). آرایشگران گاهی یک دستمال کاغذی روی لب می‌گذارند و با یک براش کمی پودر  بی رنگ را روی آن می‌زنند تا مقدار کمی از آن از طریق دستمال جذب لب شود و  رژ روی لب ثابت بماند و تغییری نکند. 

 

چگونه خط لب بکشیم ؛ ثابت کردن رژ لب


 

بیشتر بخوانید: آشنایی با ست براش آرایشی


 

کشیدن خط لب برای داشتن لب‌هایی بزرگ‌تر

۱- رنگ لب‌تان را انتخاب کنید. رنگ رژ کم‌رنگ و رنگ لبتان را انتخاب کنید. می‌توانید از رژ‌های پررنگ‌تر  نیز استفاده کنید. فقط دقت کنید که رنگ‌های تیره‌تر موجب می‌شوند لب‌هایتان  کوچک‌تر به نظر برسند.

 

چگونه خط لب بکشیم؛ انتخاب رنگ

 

۲- روی لب و اطرافش کانسیلر بزنید. این کار به کم‌رنگ‌تر شدن خط لب طبیعی خودتان کمک می‌کند. همچنین موجب ماندگار شدن آرایش لب‌تان می‌شود.

 

چگونه خط لب بکشیم؛ کانسیلر روی لب

 

۳- حالت طبیعی را حفظ کنید (اختیاری). برای بزرگ‌تر به نظر رسیدن لب‌ها، دقیقا بالای خط لب طبیعی خود را خط لب  بکشید. لازم نیست لب‌هایتان را از حالت طبیعی خودشان خارج کنید.

 

چگونه خط لب بکشیم؛ کشیدن خط لب بالای خط طبیعی

 

۴- گوشه‌های لبتان را روی خط طبیعی لب بکشید. برای بزرگ‌تر کشیدن خط لب، لازم نیست همه‌ی خط را بیرون لب بکشید. گوشه‌ها را روی خط طبیعی لب بکشید وگرنه دهانتان مانند دهان دلقک‌ها گشاد به نظر می‌رسد!

 

چگونه خط لب بکشیم تا لب‌هایی بزرگ داشته باشیم؟

 

۵- مرکز لب را با لایه‌ای ضخیم از رژ بپوشانید. در حین انجام این کار، بین لب و خط لب فاصله بگذارید. بهتر است رژی که انتخاب می‌کنید از خط لبتان کمی روشن‌تر باشد.

 

چگونه خط لب بکشیم؛ لب‌های بزرگ‌تر

 

۶- خط لب و رژ را با هم ادغام کنید. با یک براش لب، به نرمی خط لب و رژ را با هم ترکیب کنید.

 

چگونه خط لب بکشیم ؛ ادغام رژ و خط لب

 

۷- با انگشت روی لبتان بکشید. این کار را به آرامی انجام دهید تا رژتان کاملا و یکنواخت پخش شود. 

 

چگونه خط لب بکشیم؛ پخش رژ با انگشت

 

۸- برق لب بزنید (اختیاری). برق لب باعث می‌شود لبتان کمی بزرگ‌تر به نظر برسد. در صورت نیاز، کمی برق لب به وسط لبتان بزنید. 

 

چگونه خط لب بکشیم؛ برق لب


 

بیشتر بخوانید: نحوه آرایش لب باریک و حجیم کردن آن ها


 

کشیدن خط لب برای داشتن لب‌هایی کوچک‌تر

۱- رنگ خط لب خود را انتخاب کنید. انتخاب رنگ‌های کم رنگ و ملایم لب طبیعی‌تری را برای شما به ارمغان  می‌اورند. برای کوچک کردن لب از این رنگ‌ها نیز می‌توانید استفاده کنید.  برای شدت بیشتر از رنگ‌های تیره‌تر بهره بگیرید.

 

چگونه خط لب بکشیم؛ انتخاب رنگ برای کوچک کردن لب

 

۲- به لب‌ها و اطراف آن کانسیلر بزنید. این کار به کم‌رنگ‌تر شدن خط لب طبیعی خودتان کمک می‌کند. علاوه بر این باعث ماندگار شدن آرایش لب‌تان می‌شود.

 

چگونه خط لب بکشیم؛ زدن کانسیلر روی لب و اطرافش

 

۳- کمی داخل‌تر از خط لب طبیعیتان را خط بکشید. با استفاده از خط‌های کوتاه، کمی داخل‌تر از خط طبیعی لبتان را خط لب بکشید. 

 

چگونه خط لب بکشیم؛ کشیدن خط لب داخل خط طبیعی لب

 

۴- دور لب‌ها را تمیز کنید. با پنبه یا یک گوش پاک‌کن هر خط اضافی که می‌بینید را پاک کنید. سپس با یک  کانسیلر و براش، خط طبیعی لبتان را بپوشانید. اکنون لب‌های شما کوچکتر از  حالت طبیعی خود شده است. 

 

چگونه خط لب بکشیم؛ کوچک کردن لب‌ها

 


بیشتر بخوانید: روش کشیدن صحیح خط لب برای لب‌های باریک و پهن


 

سخن آخر

خط لب یکی از وسایل آرایشی است که با استفاده از آن می‌توان لب‌ها را به  شکل‌های متنوع آرایش نمود. برای این منظور باید دقت کرد از چه رنگی و با  چه ترفندی می‌توان از خط لب استفاده کرد تا به فرم دلخواه خود برسیم. یکی  دیگر از وسایل آرایشی که می‌توان با آن لب‌ها را آرایش کرد، رژ لب مایع  است. نحوه‌ی استفاده از رژ لب مایع نیز راهکارهای مخصوص به خود را دارد.  برای آشنایی بیشتر با این راهکارها، پیشنهاد می‌کنیم مطلب چگونه رژ لب مایع بزنیم؟ نکات آماده سازی و استفاده از رژ مایع را مطالعه کنید. اگر شما نیز نکاتی در رابطه با این که چگونه خط لب بکشیم  مد نظر دارید، در قسمت "نظرات و پرسش‌ها" با ما و دیگر مخاطبان در میان بگذارید.